Piasek do zasypania fundamentów

Piasek do zasypania fundamentów

Piasek do zasypania fundamentów

Jeżeli kliknąłeś w ten artykuł, oznacza to, że podjąłeś bardzo ważną decyzję w swoim życiu – zbudujesz swój dom. Emocje, które towarzyszą podczas budowy domu, zostaną z Tobą do końca życia, więc warto zadbać o to, aby były pozytywne.

Lwia część ludzi buduje się w swoim życiu jeden raz, co sprawia, że z większością problemów spotyka się również po raz pierwszy. Warto zapoznać się z tematyką poszczególnych etapów budowy, a zwłaszcza z etapem robót ziemnych i budowy fundamentów.

piasek do zasypania fundamentów

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

1. Jaki materiał najlepiej nadaje się do zasypywania fundamentów?

2. W jaki sposób obliczyć ilość materiału do zasypania fundamentów?

3. Od kogo najlepiej kupować materiały sypkie?

4. W jaki sposób odnaleźć swojego dostawcę kruszyw?

 

1. Jaki materiał najlepiej nadaje się do zasypywania fundamentów?

Aby dobrać odpowiedni materiał do zasypania fundamentów, najlepiej podczas zamówienia powiedzieć jakie jest przeznaczenie towaru, którego poszukujemy.

Najlepszy materiał do zagęszczenia to pospółka kopana bezpośrednio ze ściany. 

Zawiera w sobie różne frakcje piasku, żwiru, iłu co w sumie daje najlepszy wskaźnik zagęszczenia.  Przy braku możliwości zakupu pospółki można również wykorzystać piasek kopany. Proces przesiewania i płukania materiału jest niewskazany – pozbawia on różnorodnych frakcji ziaren, które wpływają na dobre zagęszczenie.

Czy materiał płukany lub przesiewany jest nieodpowiedni? Oczywiście, że nie -jednakże charakteryzuję się on gorszym stopniem zagęszczenia. Są miejsca w Polsce, gdzie piasek lub pospółkę wydobywa się tylko spod lustra wody i poszukiwanie materiału kopanego z suchej ściany może być problematyczne i podwyższyć znacząco koszty transportu, a w rezultacie koszt zasypania fundamentów.

Materiał płukany wymaga więcej uwagi i pracy podczas zagęszczania fundamentów. Czasami, aby uzyskać najlepszy parametr zagęszczenia, należy zwiększyć wilgotność materiału poprzez polewanie wodą.

Piasek – materiał sypki o frakcji 0-2 mm

Pospółka – kruszywo naturalne, zawierające ziarna różnej wielkości.
Może zawierać w sobie ziarna w zakresie od 0 do 63 mm.

Dla przejrzystości artykułu posługiwać się będę frazą piasek do zasypania fundamentów.

 

2. W jaki sposób obliczyć ilość piasku do zasypania fundamentów?

piasek do zasypania fundamentów

Aby obliczyć ilość piasku niezbędnego za zasypania fundamentów, należy dokonać kilku prostych pomiarów i obliczeń.

Zgodnie z kolejnością:

1/pomiar powierzchni budynku wewnątrz fundamentów

2/pomiar wysokości fundamentów

Aby prawidłowo dokonać obliczeń, musimy obmierzyć nasze fundamenty (długość, szerokość oraz wysokość).
Przykładowo:
A-długość 15m
B-szerokość 8 m
C-wysokość 1,25m
Objętość naszych fundamentów do zasypania piaskiem wynosi:
Q= A x B x C
Q=15m x 8m x 1,25 m = 150 m3

W zależności od materiału, jakim będziemy zasypywać ławy, pospółka lub piasek ważą około 1,7t/m3.

Mnożymy ilość metrów sześciennych przez 1,7 t/m3

150m3 x 1,7t/m3 = 255 ton

Potrzebujemy 255 ton piasku do zasypania ław fundamentowych.

Pamiętajmy, że nasz piasek wypełniający fundamenty musi zostać zagęszczony. Zmniejszy on wówczas swoją objętość o jakieś 10%. Aby piasku nie zabrakło, do naszego wyniku 255t dodajemy  zatem 10% i ostatecznie wychodzi nam 280 ton piasku.

Dodatkowo będziemy potrzebowali piasek do obsypania ław fundamentowych na zewnątrz budynku. Tutaj wykorzystujemy wzór na pole powierzchni trójkąta i mnożymy przez długość ścian zewnętrznych. Kolejność działań taka jak powyżej.

Po takim obliczeniu możemy zadzwonić do dostawcy kruszywa i zapytać o cenę materiału dla obliczonej  ilości. Często łatwiej negocjować cenę u dostawcy podając docelową ilość niezbędnego towaru.

 

3. Od kogo najlepiej kupować piasek do zasypania fundamentów?

a) Kopalnie odkrywkowe – żwirownie.

Materiały wykorzystywane podczas budowy pochodzą zazwyczaj ze żwirowni. Mamy tutaj największą pewność, że zakupiony towar spełnia normy budowlane. Kopalnie prowadzą regularne badania, aby towar był najwyższej jakości. Wydają również certyfikat jakości CE-towaru zgodny ze standardem w UE. Masz również gwarancję, że towar został wydobyty w legalny sposób z zachowaniem dbałości o środowisko.

Najważniejszą rzeczą poza jakością jest fakt, że sprzedaż na kopalni jest rejestrowana, a towar ważony za pomocą zalegalizowanej wagi. Nie ma tutaj miejsca na rozbieżności w deklarowanych ilościach oraz na nieuczciwą konkurencję.

 

b) Firmy zajmujące się robotami ziemnymi

W przypadku zasypywania fundamentów można również zakupić piasek od firm, które specjalizują się w robotach ziemnych. Często wykonują wykopy pod duże budynki np. bloki i posiadają nadwyżkę piasku zasypowego. Niestety towar nie posiada żadnych deklaracji i jest zazwyczaj ładowany przez operatorów na wyczucie – bez wagi. Najkorzystniej poprosić o wycenę materiału z kopalni wraz z usługą transportu na budowę.

 

c) Przewoźnicy

Firmy zajmujące się przewozem materiałów sypkich. Zazwyczaj są związani z jedną lub kilkoma żwirowniami – warto zapytać o możliwość wglądu do dokumentów WZ oraz porównać ceny poszczególnych przewoźników. Warto również zadać pytanie o możliwość weryfikacji wagi towaru.

Jeśli miałbym wskazać najkorzystniejsze źródło dla zakupu materiałów sypkich, to wskazałbym z pewnością na producentów (kopalnie\żwirownie)

piasek do zasypania fundamentów

4.W jaki sposób odnaleźć swojego dostawcę kruszyw?

a) Portal galeriakruszyw.pl

Wybierasz z wyszukiwarki rodzaj kruszywa i Twoje województwo. Wizytówki  firm wyświetlą się pod mapą. Jest jeszcze niewiele firm w katalogu, ale pracuję nad budową największego portalu dostawców kruszyw w Polsce.

b) grupa na Facebooku Kupno i sprzedaż kruszyw w Polsce. Po prostu zadaj pytanie, na które na pewno odpowie jeden z producentów  materiałów sypkich z Twojej okolicy

c) Wyszukiwarka Google

Wpisujemy hasło  Żwirownia + miejscowość np. żwirownia Toruń,

bądź nazwę materiału + miejscowość np. ziemia ogrodowa Bydgoszcz

d) Mapa Google

Cena piasku jest stosunkowo niska i czasem zdarza się tak, że cena transportu przekracza cenę materiału. Aby kupić materiał najtaniej, warto poszukać dostawcy najbliżej budowy. Aby to zrobić, włączamy mapę z widokiem satelitarnym i poszukujemy  najbliższej kopalni. W zależności, czy złoże jest zawodnione czy suche widok z góry będzie wyglądał inaczej.

Dla przykładu prezentuję obydwa rodzaje kopalni na zdjęciach. Znając lokalizację kopalni, można udać się osobiście na negocjacje cenowe i zobaczyć kruszywo, które nas interesuje.

piasek do zasypania fundamentów piasek do zasypania fundamentów

Złoże suche i złoże zawodnione na mapach (widok satelitarny)

 

 

piasek do zasypania fundamentów

 

 

Sławomir Moszniński

 

Zachęcam również do lektury moich innych artykułów:

7 Fundamentalnych działań w marketingu i sprzedaży kruszyw

Wizerunek kopalni – jak o niego zadbać?

Eksploatacja piasku – zabójcze tempo na świecie

Jak Otworzyć Żwirownię Krok Po Kroku?

Dodaj komentarz

pola wymagane *