Budowa domu wiąże się z wieloma wyborami, zarówno materiałów, jak i dostawców. Pierwszym z nich jest wybór dostawcy materiałów sypkich, które niezbędne będą do posadowienia budynku oraz wykonania podstawowych działań budowlanych tj. murowanie, tynkowanie. Potrzebny będzie żwir do wylania ław fundamentowych, piasek do wypełnienia fundamentów oraz murowania, a także żwir do wylania posadzek maszynowych.
W zależności od projektu, który wybraliśmy oraz warunków geologicznych gruntu, na którym stawiamy dom, będziemy potrzebowali od kilkudziesięciu do kilkuset ton materiału sypkiego.
Stanowi to sporą część budżetu przeznaczonego na pierwszy etap budowy domu. Warto poszukać solidnego dostawcy posiadającego materiały, które spełniają normy budowlane.
Wielokrotnie inwestorzy poszukują oszczędności na tym etapie budowy- który jest najistotniejszy pod kątem tak dużej inwestycji, jaką z pewnością stanowi wymarzony dom.
-
Przed zakupem wymarzonej działki wykonaj badanie geologiczne gruntu, na którym chcesz postawić swój wymarzony dom.
Torf, glina oraz wysoki poziom wody gruntowej to problemy, które mogą przyczynić się do znacznego wzrostu kosztów. Brak takiego badania, które wykonuje geolog, może pomniejszyć twój budżet o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zł! Wiąże się to z wymianą gruntu na taki, który zagęści się w odpowiednim stopniu oraz utrzyma bryłę budynku przez wiele lat w stanie nienaruszonym. Koszt wywozu materiału z wykopu oraz dostarczenie właściwego zaskoczył niejednego inwestora, który kupił działkę po okazyjnej cenie!
-
Poszukaj dostawcy z materiałem, który posiada certyfikat jakości.
Materiały budowlane muszą posiadać atest budowlany. Piasek leśny, który można pozyskać za darmo, nie nadaje się do zagęszczenia! Oczywiście cena zakupu często jest bardzo konkurencyjna, ale nie daje żadnej gwarancji podczas robót budowlanych. Oszczędność w tym przypadku może przynieść wiele problemów w przyszłości.
-
Oblicz kubaturę (ilość metrów sześciennych) przestrzeni w fundamentach do zasypania.
Aby tego dokonać, pomnóż pole powierzchni wykopu przez jego głębokość w metrach. Metr sześcienny piasku lub pospółki do zagęszczenia waży ok. 1.7 tony. W ten sposób łatwo przekalkulować ilość niezbędnego towaru oraz przewidzieć budżet przeznaczony na ten etap budowy. Przykład: powierzchnia wykopu 110 mkw. Głębokość 70 cm. Obliczamy 110 x 0,7 m =77 m3.77 m3 x 1,7 t.= 131 ton. Zazwyczaj zamawia się ilość materiału zwiększoną o 10% ze względu na stopień zagęszczenia materiału oraz rezerwę taktyczną.
-
Piasek pod zasypkę fundamentów musi być sukcesywnie zagęszczany.
Najlepiej podzielić ten proces na etapy i zagęszczać kolejno po sobie warstwy piasku. Najczęściej stosowanym urządzeniem jest zagęszczarka płytowa o wadze od 200 do 500 kg. W zagęszczeniu dużą rolę odgrywa wilgotność piasku – czasami warto ją zwiększyć, używając wody.
-
Poproś o wydruki z wagi dostarczanego towaru.
Ważne jest, aby dostawca materiału był wyposażony w system wagowy. Różnice pomiędzy wagą deklarowaną a rzeczywistą mogą być ogromne – wgląd do wydruków z wagi ucina możliwość nieuczciwej konkurencji.
-
Nie pozwól, aby do fundamentów zostały wrzucone jakiekolwiek odpady budowlane
(resztki styropianu, folie, deski)! Pomijając fakt, że to zachowanie nieekologiczne, po kilku lub kilkunastu latach odpady mogą ulec biodegradacji, a w ich miejsce powstanie pusta przestrzeń, która może przyczynić się do osunięcia konstrukcji domu.
-
Poproś o wystawienie paragonu, faktury.
Dokumenty te świadczą o legalnym pozyskaniu materiałów na kopalni- żwirowni, na które przedsiębiorca uzyskał wcześniej koncesję na wydobycie.
Reasumując, jeżeli aktualnie jesteś na etapie rozpoczęcia budowy domu, zachęcam do zapoznania się z dostawcami kruszyw w moim katalogu firm: link tutaj.
Reasumując, jeśli materiał Cię zaciekawił, zapraszam do zostawienia swojego maila! Będziesz wiedział pierwszy o kolejnych wpisach.